Löftanframgångar i Hallands ungdosmscup

Löftan stod som värd för årets avslutning av Hallands ungdomscup i Bua. Våra ungdomar gjorde återigen starka insatser och det blev två totalsegrar till klubben genom Filip Svensson i H14 och Adrian Vartia i H12. Stort tack till alla arrangörer för ett bra arrangemang.
Allra mest spännande blev det i H14-klassen där fyra löpare var ihop vid varvningen. Tyvärr sprang två in på tomtmark och blev diskade, vilket drabbade Magnus D Johansson som annars tagit sig upp på pallen. Filip Svensson som startat dagen som fyra gick ikapp sina förföljare och höll sig kall efter varvningen och visade att DM-tävlingarnas toppform inte var någon tillfällighet utan kunde ensam på upploppet ta hem segern. Grattis Filip och jag hoppas och tror att Magnus snart är tillbaka och presterar på samma höga nivå som han brukar. I H14 fick även Daniel Glimten pokal efter en femteplats sammanlagt. Klubbens andra seger togs av Adrian Vartia i H12 som höll undan för jagande Jesper Johansson. Båda gjorde som vanligt bra lopp och det var nog inte sista gången dessa killar tog en dubbelseger åt klubben. I H16 tog Daniel Andersson en stark andraplats bakom USM-tvåan Simon Wkström och i D14 var Alice Hultin på pallen med en tredjeplats. I H10 hade vi för dagen fyra löpare topp-sju efter placeringarna 4-7 av Tobias Johansson, Jakob Moberg, Andreas Handin och Victor Hansson som alla fyra var inom två minuter. Den som var bäst sammanlagt var Victor med en fjärdeplats totalt. Även Johanna Svensson fick ta emot en pokal efter en fin femteplats totalt i D12. Grattis alla ungdomar till bra prestationer.

Av: Magnus Hansson