O-Ringen 2006 – Stora framgångar

Klubben hade stora framgångar på årets O-Ringen som avgjordes den gångna veckan i Hälsingeskogarna runt Mohed. En totalseger i D14 och 8 löpare bland de 20 bästa i totalresultatet blev klubbens resultat. Klubben var även största hallandsklubb på årets O-Ringen! Vi gratulerar Elin Månsson till totalsegern i D14. Ett litet urval av bilder från veckan finns här. Alla bilder finns nu i Bildarkivet. (Bilder från Harry L kommer.)
Redan innan årets O-Ringen startade var det några i klubben som fick kasta in handduken. Det var Sven I och Anna G som ej kom till start på grund av sjukdom. Josefin fick bytta klass till D21 Kort på grund av en stukad fot som inte skulle klarat de längre banorna i D21 Lång. Etapp 1 På första etappen avgjordes i de längre klasserna i ett detaljrikt område i början och mot slutet lättlöpt tallhed. De kortare banorna avgjordes helt på tallheden eller utkanterna av det mer detaljrika. Vädret denna först tävlingsdag gick inte att klaga på. Lagom varmt, lite moln på himmeln och inget regn. Upplevde det själv som en fördel att starta sent då det hade bildats en hel del spår i det svårare området fram till tallheden. Men trots spår blev det någon 5minuters bom för min del. Samtliga löpare i klubben gjorde överlag lopp efter sin förmåga även om några bommade allt från 10 till 45 minuter. Elin slog till med en etappseger i D14 på denna första etapp och segrade med nästan 2:20 tillgodo på tvåan. Födelsedagsbarnet Johan A gick ganska bra i H16 och kom på en 46:e plats. Bland de tjugo på etappen: 1:a – Elin M, D14 3:a – Magnus J, H35 8:a – Daniel A, H10 9:a – Carola A, D60 12:a – Katrin J, D21K 14:e – Stefan R, H21-1 15:e – Ing-Mari L, D60M 18:e – Pontus A, H11 Etapp 2 Tidig start på andra etappen gjorde att man var uppe med tuppen och joggade iväg till start strax efter kl. 8. Dagens största utmaning var i alla fall för mig att ta mig hel skinnad upp och ner för OL-berget. Mer sten har jag nog aldrig sett på samma ställe. Ett dåligt vägval gjorde att jag fick klättra i stensamlingar i 300m. Efter att hört med löpare som startat sent var det en klar fördel att starta sent denna etappen då det bildades stora mängder spår upp och ner för OL-berget. På dagens etapp kom även en av de provisoriska broarna över riksväg 50 till användning för första gången, både till start för de yngre och för samtliga löpare på banan. (Det visade sig senare att det fanns två broar, den andra användes på sista etappen.) Trotts tidig start gjorde de flesta ifrån klubben bra lopp. Det var i alla fall ingen som bommade 45minuter på dagens etapp. Bland de tjugo på etappen: 3:a – Katrin J, D21K 5:a – Elin M, D14 6:a – Marie-Louise L, D60 20:e – Magnus J, H35 20:e – Ing-Mari L, D60M Etapp 3 På dagens etapp var det dags att ta de andra av tävlingsplatserna i besittning. Det var säker många som tyckte det var skönt med lite kortare banor och mindre sten på marken på dagens medeldistans. Dock årets längsta upplopp, 310m varav ca. 200m uppför. Ganska sen start i startgruppen gjorde att jag fick vänta in Elin till målet och mer nervös än när hon är ute i skogen är jag nog aldrig. Tre nionde platser på dagens etapp blev klubbens resultat. Att nämna från mitt eget lopp är att man ska lita på kompassen, gjorde tvärt om mitt på två sträckor och gick 180 grader fel längs en beståndsgräns samt 90 grader fel ut från en stig. (Total idioti och väldigt onödigt.) Ett tråkigt besked som man fick på morgonen var att Stefan Ring kände sig sjuk och fick kasta in handduken. Tillbaka på campingen startade planeringen inför vilodagen. Bland de tjugo på etappen: 9:a – Elin M, D14 9:a – Katrin J, D21K 9:a – Niklas I, H21M 13:e – Daniel A, H10 16:e – Elias S, H21L 17:e – Josefin A, D21K 17:e – Charlotte A, D18L 18:e – Ing-Mari L, D60M 20:e – Magnus J, H35 Vilodagen Som tidigare nämnt ägnade större delen av ungdomarna vilodagen till att åka till Hudiksvall och köra go-kart. Vem som blev klubbmästare låter jag var osagt men Lillan Schulz måste ligga bra till med sin bästa varvtid. De som inte körde go-kart var bland annat och badade (Fam. Andersson), Mulle-Mek’s verkstad (Fam. Johansson), diverse utflykter eller tog det bara lugnt inför de avslutande två etapperna. Under vilodagen nåddes vi av nyheten det under tisdagskvällen var allmänt stökigt på den delen av campingen som var avdelad för tältande ungdomar. Samtliga polisbilar i tjänst i Hälsingland skickades till Mohed för att lugna ner de något överförfriskade ungdomarna på ungdomscampen. Etapp 4 Sista etappen innan jaktstarten och varmare väder. För första gången på detta O-Ringen fanns det risk för att bli blött på dagens etapp då ett flertal mossar passerades av de flesta längre och även lite kortare banor. Återigen slog Elin till med en etapp seger i D14 och övertog totalledningen igen efter att ha varit 2.a totalt efter andra och tredje etappen. Daniel gjorde ett bra lopp i H10 och Anton ett minst lika bra i H18L. Katrin fortsatte sin stabila placerings rad i D21K, 4:a på dagens etapp. Magnus J kom tillbaka bland 10 efter sina etapper på 20:e plats, 7:a på dagens etapp. Charlotte råkade tyvärr utför en mindre kollaps efter målgång och låg i sjukvårdstältet en stund för att återhämta sig. Duellen mellan JB och Bengt i H65K hårdnade på dagens etapp, JB är bara 4,30 efter Bengt inför sista etappen. Idag fick även Christian N kasta in handduken på grund av förskyllning. Bland de tjugo på etappen: 1:a – Elin M, D14 3:a – Anton S, H18L 4:a – Katrin J, D21K 4:a – Daniel A, H10 7:a – Magnus J, H35 8:a – Josefin A, D21K 13:e – Elias S, H21L 14:e – Anna M, D18L 20:e – Helena I, D18L Etapp 5 Dagens jaktstart inleddes med Elin gick ut kl. 9.00 som första tjej i D14. Med en ledning på 4.30 min till tvåan Tove Alexandersson, Stora Tuna IK gällde det att göra ett säkert lopp utan bommar vilket också blev fallet. Fram till första passeringen med bevakning hade Tove bara plockat någon sekund på Elin. En liten bom på väg in mot varvningskontrollen gjorde att Tove plockade ca. 1.20 på dagens etapp men totalsegern var aldrig i fara. Gladare har jag aldrig sett Elin på ett upplopp. Även övriga löftingar gjorde överlag bra lopp på denna sista etapp. Magnus J fortsatte sitt fina O-Ringen och blev 3:a på dagens etapp och 7:a totalt i H35. Katrin J avslutade starkt och blev 2:a på etappen och 4:a totalt. Daniel blev 19:e på dagens etapp i H10 och placerade sig på en 6:e plats totalt och då har han ändå ett år kvar i klassen. Bland de tjugo på etappen: 2:a – Elin M, D14 2:a – Katrin J, D21K 3:a – Magnus J, H35 7:a – Annelie R, Vasalopp Dam 8:a – Josefin A, D21K 9:a – Elias S, H21L 19:e – Daniel A, H10 19:e – Charlotte A, D18L 20:e – Ing-Mari L, D60M 20:e – Harry L, Direkt 7 20:e – Marie-Louise L, D60 Bland de tjugo totalt: 1:a – Elin M, D14 4:a – Katrin J, D21K 6:a – Daniel A, H10 7:a – Magnus J, H35 15:e – Ing-Mari L, D60M 17:e – Josefin A, D21K 20:e – Marie-Louise L, D60 20:e – Anton S, H18L 20 löftingar placerade sig bland de 60 bästa i den totala resultatlistan.

Av: Stefan Månsson





http://www.okloftan.se/orientering/news/img/oringen2006/index.html