Tält och standaransvar

Efter många år som ansvarig för att tält och standar kommer till tävlingarna lämnar nu jag ansvaret vidare. Har efter att studerat tävlingsprogrammet konstaterat att familjens tävlingsprogram ej stämmer med övriga klubbens tävlingar. Därför har Ol-sektionen beslutat att klubbens medlemmar får ta ett gemensamt ansvar för att standar och tält kommer ut till tävlingarna.
Just nu finns tält hos familjen Månsson (hittade det utanför garaget idag). Standar finns hos familjen Antonsson. Anita tar med standar till lördagens tävling hos FK Friskus. Vem tar tältet, hämtas hos familjen Månsson senast fredag kväll. Följande tävlingar bör klubbtält och standar finnas med på under våren. Lördag 5 april FK Friskus Varberg (Fam Månsson är med Hallandslaget) Söndag 6 april FK Friskus Varberg (Med Hallandslaget) Söndag 13 april OK Räven (SJC i Uddevalla) Söndag 20 april FK Herkules (RA-Sport U-Cup i Oskarström) Lör 26 – sön 27 april 10-mila Torsdag 1 maj Kinnaströms SK (Sprint-SM i Mariestad) Lördag 10 maj U-serie FK Friskus Varberg (SJC i Åmål) Söndag 11 maj OK Orinto (SJC i Säffle) Lördag 17 maj U-serie IF Rigor (Närkedubbeln) Lördag 24 maj U-serie Fjärås AIK (USM-läger) Onsdag 28 maj VM Sprint IK Dran Lördag 31 maj U-serie OK Nackhe (Unionsmatch) Fredag 6 juni DM Sprint IK Trenne Söndag 8 juni KM OK Löftan lör 14 – sön 15 Jukola Finland Ta ansvar och anmäl i Gästboken när du kan ta hand om standar och tält. Hämta tält hos förgående tältvärd, torka tältet och kontakta nästa tältvärd. När nya förrådet är på plats vid Lillesjöstugan, kan torkning, hämtning och lämning ske där.

Av: Bo Månsson