En solig helg i Dalsland

I helgen har klubbens juniorer och några seniorer sprungit i Dalsland. På lördagen väntade en långdistans nordväst om Åmål och på söndagen en medeldistans nordväst om Säffle. Båda tävlingar var deltävlingar i Silva Junior Cup.
I skogarna nordväst om Åmål var Anna Månsson närmst att ta Junior Cup-poäng då hon slutade på en 31:a plats i D20 Elit. Värmen gjorde det extra jobbigt för löparna i den ganska tuffa terrängen. Christian Nilsson och Johan Antonsson i H18 Elit hade en tung lördag och slutade 53:a och 57:a. I klassen H18 Lång placerade sig Tomas Axelson på en 21:a plats. I D18 Elit bröt Elin Månsson vid andra kontrollen efter att skadan hon har haft i foten under våren gjorde sig allt för påmind. Även klubbens yngre medlemmar hade en trevlig dag och bröderna Johansson och bröderna Hansson lekte så det stod härliga till. På söndagens tävling nordväst om Säffle gick Christian bäst och slutade på en 27:e plats i H18 Elit. I samma klass blev Johan 45:a. Även på söndagen var Anna nära att ta sina första Junior Cup-poäng och slutade på en 32:a plats. Tomas som för dagen sprang i H18 slutade på en 4:e plats. I D18 Elit hade Elin lovat att gå lugnt och säkert men bommade ändå och hade det tyngre. En slutlig 60:e plats blev dagens resultat.

Av: Stefan Månsson