O-Ringen Dalarna till ända.

Årets O-Ringen är över. Veckan i Sälenfjällen bjöd på många minnen och skiftande väder. Veckan började med regn de första dagarna som övergick i strålande sol under de sista 4 dagarna. Att bo i stuga tycker säkert de flesta var skönt, även om man inte var inne på C-orten lika ofta som man brukar vara (läs bara någon enstaka gång) eftersom vi bodde i Kläppen. Tävlingsmässigt blev det inte någon totalseger för klubben i år, dock en etappseger på sista etappen för Elin Månsson i D16-1.
O-Ringen veckan inleddes med en träningstävling på lördags eftermiddagen/kvällen som flera i klubben passade på att springa. Lift upp till starten och sedan en klurig orientering uppe på kallfjället ovanför Lindvallen innan avslutningen i skidbackarna ner mot målet ovanför Snötorget i Lindvallen. På söndags eftermiddagen var det dags för invigning och Milkostafett för ungdomslag från de svenska distrikten samt ett antal utländska lag vid Snötorget i Lindvallen. Invigningen flöt på fint och i bra väder, med en liten stund kvar till Milkostafettens start öppnade sig himmelen fullständigt. Detta regn höll sedan i sig resten av kvällen. De halländska ungdomarna hade en tung dag då Johan Hagström (Falkenbergs OK) missade stort på första sträckan och kom in på en 32:a plats. Övriga löpare i laget gjorde bra lopp och plockade till en 23:e plats. Elin Månsson sprang sista sträckan och var 3:e snabbast på sträckan. På första etappen hade klubben sen start så de flesta tog säkert till vara på möjligheten till en liten sovmorgon. Tävlingsarenan för de två första etapperna var beläget till Vasaloppsstarten i Berga by och samtliga starter var placerade ut efter Vasaloppsspåret, vilket gjorde att samliga deltagare hade en hel del stigning till starten. Bäst i klubben på första etappen var Elin Månsson i D16-1 som placerade sig på en fjärde plats efter en större bom på fjärde kontrollen. Övriga löpare som placerade sig bland de 25 bästa på etappen var Owe Andersson 9:a i H40K-2, Daniel Andersson 24:a i H11, Magnus Hansson 22:a i H35K, Hans Antonsson 22:a i H55-1, Gösta Lindqvist 18:e i H65, Liselotte Johansson 14:e i D35M, Marie Arnesson 25:a i D21L samt Christian Nilsson 26:a i H18E. När de sista löparna i klubben började fundera på att gå mot bussarna för transport tillbaka till Kläppen öppnade sig himlen för andra gången på 2 dagar. Av de tre portugisiska tjejer som springer för klubben under sommaren lyckades Joana Costa bäst och placerade sig på en 29:e plats i D16-1. Isabel Sá placerade sig på en 38:e plats och Mariana Moiera hade en sämre dag och blev 73:a. Något tidigare starttider för klubben på den andra etappen. På dagen etapp var gångvägen till start åt motsatt håll som på etapp 1. Löparna följde nu vägen mellan Berga By och Kläppen mot sina starter och började sedan klättringen upp mot starterna. Även på denna etapp placerade sig Elin Månsson bäst på en 3:e plats i D16-1, 0.52 sekunder efter segraren. Även Owe Andersson gick återigen bra och placerade sig på en fin 6:e plats. Övriga löpare bland de 25 bästa på etappen: Magnus Hansson 9:a i H35K, Hans Antonsson 15:e i H55-1, Gösta Lindqvist 22:a i H65, Magnus Johansson 8:a i H40-2, Liselotte Johansson 18:e i D35M. Bäst av klubbens löpare i elitklasserna gick Christian Nilsson 66:a i H18E. På etapp tre var det dags för veckans tidigaste starttider för klubben. Ett antal löpare hade dragit nitlotten och startade strax efter kl. 08.00. Bussavgång för de tidigast startande från Kläppen 05:45 eftersom det var 40 minuters färdväg till Hundfjället där etapp fyra och fems tävlingsarena var placerad vid foten av fjället. Etappens banor bjöd på kallfjällsorientering för klasserna med de längsta banorna och kraftig kupering på i stortsätt alla banor. Klubbens tidigaste start på etappen stod Elin Månsson för som startade 08:02, återigen placerade sig Elin bäst i klubben på en fjärde plats. Ett antal små missar på banan gjorde dock att avståndet till segraren på etappen var 4.11. Bland övriga löpare var det endast två löpare som placerade sig bland de 25 bästa på etappen. Lisbeth Lindqvist 14:e i D55K och Magnus Johansson 16:e i H40-2. Av elitlöparna gick Anna Månsson bäst i D20E med en 49:e plats. Även om det inte blev någon etappseger på dagens etapp bjöds det på tårta på kvällssamlingen. Ida Blickander firade födelsedag och hela klubben grattar! På etapp fyra var det dags för O-Ringen premiär för stolslift till start. Vad som arrangörerna antagligen inte hade räknat med var att de flesta med fri starttid ville komma iväg under de första timmarna. Detta gjorde att kön till den större av de 2 liftarna som användes var närmare 45-60 minuter under delar av förmiddagen. Enligt rapporter från sent startande var det inte tillstymmelse till kö efter kl. 13.30 (sista start var 15.00). Uppe på fjället väntade kallfjällsorientering för samtliga klasser innan avslutningen i skidbakarna ner mot tävlingsarenan. Bäst på dagens etapp gick Mariana Moiera i D16-1 som placerade sig på en 4:e plats. Noterbar är att samtliga fyra tjejer i D16-1 placerade sig bland de 25 bästa. Elin Månsson 10:a, Joana Costa 18:e och Isabel Sá 25:a. I övriga klasser gick Daniel Andersson bäst och placerade sig på en fin 13:e plats i H11, 2.08 efter segraren. Klubben tog inte fler topp 25 placeringar denna dag men Marie Arnesson i D21-L placerade sig på en 27:e plats, i samma klass placerade sig Josefin Antonsson på en 34:e plats. Även Liselotte Johansson placerade sig strax utanför de 25 bästa och tog en 26:e plats på dagens etapp. Dagens gladaste måste varit Ida Blickander som blev skuggad av Anna Månsson (vilket var Idas största önskan denna soliga torsdag). Inför fredagens sista och avgörande jaktstart var hårdaste kampen mellan löftan-löpare i samma klass mellan Marie Arnesson och Josefin Antonsson i D21-L. Marie hade 3.31 tillgodo på Josefin. På sista etappen tog som tidigare nämnt Elin hem etappsegern i D16-1, dock bara en sekund före tvåan och total trean Synne Baklid, Konnerud IL. Elin som var i kapp Synne redan vid första kontrollen kände dock att hon inte hade kraft att slå Synne i en spurtstrid och lät därför Synne gå ifrån i förhoppningen att Synne skulle göra något misstag. Elin är dock nöjd med sin fjärde placering totalt eftersom hon inte har kunnat träna som hon själv vill under de sista månaderna på grund av skadan i sin fot. Om det var tunt med löpare som placerade sig bland de 25 bästa på etapp 4 var det desto fler på etapp 5. Bäst gick Daniel Andersson som hade 7:e bästa tid på etapp 5 och plockade 5 platser till en 14:e plats totalt. Hans Antonsson 11:a på etappen i H55-1 och totalt 15:e, Magnus Johansson 11:a i H40-2 på etappen och 15:e totalt, Marie Arnesson 11:a i D21L på etappen och 33:a totalt, Ing-Mari Larsson 16:e på etappen i D65M och 35:a totalt, Marie-Louise Lundström 19:e på etappen i D65 och 39:a totalt, Liselotte Johansson 22:a i D35M på etappen och 18:e totalt, Elisabet Månsson 23:a på etappen i D50 KORT och 29:a totalt. Totalt placerade sig även Magnus Hansson 25:a i H35K och Olliver Schulz 16:e i Ö3 bland de 25 bästa. Dagens klättrare var Tomas Axelson i H18L med 23 placeringar uppåt i resultatlistan under sista etappen. Nästa år är det återigen Småland som står värd för O-Ringen. Centralorten är placerad i Eksjö med gång och cykelavstånd till samtliga etapper. 2010 är det Örebro som är värd, 2011 Hälsingland med Centralort i Mohed och 2012 är det vi i Halland som är arrangörer med Halmstad som Centralort.

Av: Stefan Månsson