Eventor – Orienteringens nya anmälningssystem

I början på februari lanserade Svenska Orienteringsförbundet svenskorienterings nya anmälningssystem – Eventor. En av nyheterna i Eventor är att alla medlemmar i svenska orienteringsklubbar får möjlighet till personlig inloggning.
I och med att nu Eventor släppts går det inte att anmäla sig via Klubben Online längre utan anmälan till alla tävlingar i Sverige kommer att ske via Eventor – detta kommer även att gälla budkavlar i framtiden. För att kunna dela ut behörighet till klubbens medlemmar behöver vi lägga in e-postadress, adress och fullständigt personnummer (YYMMDD-XXXX) i IdrottOnline – Eventor hämtar all medlemsdata från IdrottOnline. Personnumret används för att se till så att det inte skapas dubbletter i systemet och visas inte publikt. De medlemmar som redan har inloggning till klubbens IdrottOnline-sida har redan nu möjlighet att logga in i Eventor – det är nämligen samma inloggningsuppgifter i både Eventor och IdrottOnline. De medlemmar som inte har inloggningsuppgifter kommer vi skicka ut inloggningsuppgifter till – under förutsättning att vi har alla uppgifter på medlemmen i fråga. Det finns fortfarande möjlighet att skapa en gemensam klubbinloggning i Eventor – dock kommer vi så långt det är möjligt förse medlemmarna med personliga inloggningar. Eventor hittar man på adressen http://eventor.orientering.se och en manual på hur anmälan går till finns http://eventor.orientering.se/Documents/Guide_Eventor_-_Anmalan_till_tavling.pdf. När vi under den kommande veckan skickar ut inloggningsuppgifterna kommer dessa i ett e-postmeddelande med avsändaren [email protected] och rubriken ”Inloggning i IdrottOnline”. I detta e-postmeddelande finner du ett användarnamn och ett lösenord – genom att logga in på ”Personlig profil” https://pp.svenskidrott.se kan man ändra sitt användarnamn och lösenord. Vid inloggning i Eventor kan man både använda sitt användarnamn och sitt personnummer. Har du några frågor om Eventor finns det hjälpsidor i Eventor alternativt så är du välkommen att kontakta Stefan Månsson eller Stefan Ring. Har du inte fått några inloggningsuppgifter? Skicka då ett e-postmeddelande till Stefan Månsson eller Stefan Ring så återkommer vi med vilka uppgifter som saknas för att vi skall kunna skicka ut din personliga inloggning. Hälsningar Stefan Månsson och Stefan Ring OK Löftan Kontaktuppgifter: Stefan Månsson Mobil: 0737-788453 E-post: [email protected] Stefan Ring Telefon: 0340-201977 Mobil: 070-2400547 E-post: [email protected]

Av: Stefan Månsson