Framgångsrik Tävlingshelg.

Så var ännu en tävlingshelg avklarad. Klubbens medlemmar har tävlat på Örkelljunga Vårrännet och Laxträffen i Falkenberg.
I Örkelljunga var klubben representerad med 3 löpare Tobias Johansson segrade i H10 detsamma gjorde storebror Jesper I H12. Adrian Vartia blev 4:a i klassen H14. På Falkenbergs tävling på söndagen var 35 löftingar ute i skogen och luftade skorna. Det var en fin vårdag som erbjöds alla orienterarna som hade kommit till Börsered öster om Falkenberg. Något kyligt men när solen tittade fram var det friskt och skönt i luften. Av klubbens löpare kan vi konstatera att vi har starka ungdomar i distriktet. Av alla klasser fick OK Löftan 7 segrare. Simon Corneliusson U2, Tobias Johansson H10, Jesper Johansson H12, Adrian Vartia H14, Lukas Enarsson H16Kort, Joakim Handin H17-20 Kort och Anita Antonsson i D55. Dessutom var Viktor Hansson 2:a i H10. Här : Viktor, Adrian, Tobias, Jesper och Simon

Av: Owe Andersson